Zamek Książ – Perła Dolnego Śląska

Będąc w naszym ośrodku warto poznać lepiej nasze okolice i fantastyczne skarby Dolnego Śląska. Dzisiaj prezentujemy trzeci co do wielkości zamek w Polsce – po Zamku Krzyżackim w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Mowa oczywiście o Zamku Książ, znajdującym się w Wałbrzychu przy ul. Piastów Śląskich 1 w dzielnicy Książ. Dla zwiedzających udostępniona jest co prawda niewielka część zamku, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, to jednak koniecznie warto poznać go od środka.

Kto władał Zamkiem Książ?

Zamek Książ wybudowany został pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Zamek przechodził w ręce różnych władców i rodzin, w tym monarchów czeskich, czy rodziny Hochbergów na początku XVII wieku. W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill i wielu innych. W latach 1909–1923 dzięki księciu Janowi Henrykowi XV Hochbergowi von Pless dokonano kolejnej przebudowy. Zostało m.in. obudowane nowe skrzydło i zmodernizowano tarasy z fontannami. Przed I wojną światową powstała również palmiarnia w Lubiechowie i ogród japoński.

Zamek Książ – burzliwe dzieje XX wieku

Ostatnią z rodziny Hochbergów na zamku była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, W 1940 roku została ona zmuszona do opuszczenia Książa. Od lat 20. XX wieku, ze względu na problemy rodzinne i finansowe Hochbergów, zamek powoli podupadał.

W 1941 władze III Rzeszy przejęły zamek, Organizacja Todt przystąpiła zaś do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa HitleraPodczas przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem został wydrążony szyb windowy o głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron. W tym czasie w zamku przechowywano część zbiorów berlińskiej Biblioteki Państwowej. Niektórzy badacze uznają to za mistyfikację. W rzeczywistości pod obiektem powstał duży podziemny kompleks. Pełnił on role fabryki sprzętu wojskowego, depozytu cennych przedmiotów oraz tajnych dokumentów, a ponadto, podobnie jak cała okolica, miejsca badań nad bronią atomową.

Po II wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. w 1974 rozpoczęto prace renowacyjne. Od 1971 w podziemiach znajduje się Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne, podlegające pod Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Zamek Książ obecnie

W zeszłym miesiącu, 16 października 2018 otwarto „Podziemną Trasę Turystyczną” w tunelach drążonych podczas II wojny światowej.

W 2018 jako jeden z siedmiu miejsc w Polsce i jedyny w województwie dolnośląski, uzyskał wyróżnienie „7 cudów Polski” na 100-lecie Niepodległości Polski.

Zapraszamy do kontaktu.