DOLNY ŚLĄSK

Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, czes. Dolní Slezsko) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech. Obecnie Dolny Śląsk wchodzi w skład województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.

Południową granicę polskiego Dolnego Śląska wyznaczają wododziałowe grzbiety Sudetów na pograniczu polsko-czeskim. Zachodnią granicę od 1945 stanowi Nysa Łużycka, północną pradolina Baryczy i południowe rubieże Wielkopolski (Poznańskiego i Kaliskiego). Granicę wschodnią stanowiła kiedyś leśna przesieka. Obecnie jednak biegnie ona wzdłuż doliny dolnej Nysy Kłodzkiej, doliny Stobrawy przez Namysłów i Syców do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy.

Kraina ta związana jest ze słowiańskim plemieniem Ślężan, początkowo zgrupowanym w okolicach góry Ślęży (koło Wrocławia), od których (prawdopodobnie) wywodzi się nazwa Śląsk. Niezależnie od historycznych granic tej krainy, obecnie pojęcie Dolny Śląsk bywa utożsamiane z województwem dolnośląskim zarówno potocznie, jak i w opracowaniach naukowych, np. socjologicznych czy technologicznych. Z jednej strony oznacza to włączanie fragmentów Łużyc, czy Ziemi Kłodzkiej, a z drugiej wyłączanie fragmentów historycznego Dolnego Śląska leżących w innych jednostkach administracyjnych. (źródło: Wikipedia)

Warto zwiedzić:

  • Wrocław (niem. Breslau) – stolica Dolnego Śląska. Miasto piękne, nowoczesne, z ogromną historią, licznymi muzeami. Wrocław nazywany jest „Wenecją Północy” ze względu na występowanie licznych odgałęzień Odry i ogromną ilość mostów i kładek.
  • Przepiękne miejscowości i szczyty górskie. Polecamy m.in. Śnieżkę w Karkonoszach i miasto Karpacz, Śnieżnik w Międzygórzu, Ślężę w Sobótce, Szklarską Porębę, nasz ulubiony Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych i wiele, wiele innych…
  • W razie potrzeby polecamy współpracujących z nami przewodników: przewodnik po Wrocławiu w języku niemieckim
  • Na terenie Dolnego Śląska znajduje się łącznie kilkaset zamków i pałaców. Są to m.in. dawne rezydencje książęce Piastów, rodów szlacheckich, przedsiębiorców, kupców. Szczególnie polecamy wybrać się do Zamka Książ (koło Wałbrzycha).

REZERWACJE: 

Recepcja: recepcja@szczeliniec.pl

8:00 - 20:00 tel.+48 607 155 125

Grupy zorganizowane:  biuro@szczeliniec.pl  

 +48 607 155 125