Góry Stołowe mają swój urok o każdej porze roku, ale to właśnie wiosna wraz z rodzącą się na nowo do życia przyrodą  ukazuje ich wyjątkowy charakter. Różnorodność występowania gatunków roślin i zwierząt widoczne są na każdym kroku.

Szczególnie w maju na pobliskich łąkach można zobaczyć roślinę, która jest symbolem ziemi kłodzkiej – Pełnik europejski (Trollius europaeus L.) . Lokalna nazwa tej chronionej  rośliny to róża kłodzka.

Mapa Narodowego Parku Gór Stołowych (pobierz mapę: Park Narodowy Gór Stołowych_mapa.)

Fot. Dariusz Lesiczka – Rzepakowa Kudowa

Oczywiście świeżo odkryte spod warstwy śniegu i lodu skały ze świeżą roślinnością wokół wyglądają dosłownie bajecznie, oznaki późno budzącej się natury właśnie w takiej scenerii wyglądają najlepiej np. na porannych fotografiach. Wszystkie trasy turystyczne dla zwiedzających dostępne są od 1.05.2018 r. do 31.10. 2018 r. O tego roku PNGS znacznie ułatwił planowanie podróży i umożliwił zakup biletów na trasy online. (link) .

Wyprawę polecamy rozpocząć od wspinaczki na Szczeliniec Wielki, następnie wrócić udostępnioną trasą rozpoczynającą się od szczytu góry i ciągnącą się, aż do naszego Ośrodka Wypoczynkowego Szczeliniec.

A jak wygląda wiosna w pobliskiej Kudowie-Zdroju? 😉

Jak widać na załączonych obrazkach wiosna w Górach Stołowych jest epicka 🙂